Pancernik włochaty - Chaetophractus villosus

(włosopuklerznik kosmaty)

Kategoria zagrożenia gatunku wg Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych

LC, najmniejszej troski - gatunek nie jest zagrożony, występowanie pospolite, szeroko rozprzestrzenione.

Podstawowe informacje

Pancernik włochaty, zwany również włosopuklerznikiem kosmatym to gatunek ssaka z rodziny pancernikowatych. Żyje w Ameryce Południowej, w Argentynie, Boliwii, Chile i Paragwaju. Jest zwierzęciem nocnym, żyje samotnie lub w parach. Schronienie stanowią nory, które mogą być płytkie jak i bardzo rozległe.

Pancernik jest zwierzęciem wszystkożernym. Pokarm stanowią bezkręgowce, owoce, padlina a nawet małe płazy. Potrafi przetrwać bardzo długo bez dostępu do wody.

Na wolności żyje około 10 lat, w niewoli osobniki potrafią dożyć nawet 30 lat. Waży przeważnie 2-3 kilogramy. Ciąża trwa 2-3 miesiące, po tym czasie na świat przychodzą zwykle 2 młode. Są karmione przez matkę jeszcze przez następne dwa miesiące.

Posiada twardy pancerz, który doskonale chroni go przed drapieżnikami. W przypadku zagrożenia szuka schronienia pod ziemią. Gdy do jest niemożliwe, podkurcza ciało tworząc szczelną \"kopułę\". Jego krótkie kończyny zakończone są mocnymi, ostrymi pazurami, którymi również potrafi zaatakować przeciwnika.

Zdjęcia

Występowanie na świecie

Występowanie naturalne

Występowanie introdukowane - wprowadzone przez zamierzoną albo niezamierzoną ingerencję człowieka

Występowanie w polskich Ogrodach ZOO