Ogród ZOO w Brnie

Informacje o ZOO

Początki zoo w Brnie sięgają 1935 roku, kiedy to powołano stowarzyszenie na rzecz ZOO w Brnie.

2 lata później otwarto "ZOO corner", jednak został on zlikwidowany przez władze faszystowskie w 1941 roku. Działalność stowarzyszenia została przywrócona w 1945 roku. Przez 2 lata szukano odpowiedniego miejsca pod ZOO. Rozpatrywane były 4 lokalizacje: w Pisárkách, Medlánkách, Králově Poli oraz w Bystrci. Idealnym okazała się ta ostatnia, a konkretnie miejsce Mnisia góra. W XIII wieku znajdował się tutaj feudalny zamek Veveri. W 1948 roku miejsce to przeszło pod kontrolę Ministerstwa Rolnictwa. Rok później opiekę nad miejscem objął Uniwersytet Masaryka w Brnie, które założyło w tym miejscu ogród botaniczny. Po wielu rozmowach stowarzyszenia z reprezentantami Uniwersytetu, w 1949 roku, założono tam również ZOO.

W 1950 roku utworzono Regionalny Komitet Narodowy, który miał za zadanie wybudować ZOO w Brnie. W tym samym roku Mnisia góra została ogłoszona państwowym rezerwatem przyrody. Komitet zmienił swoją nazwę na Ogród Zoologiczny Brno. Oficjalnie ZOO zostało otwarte 30 sierpnia 1953 roku. W 1957 ogród botaniczny został przeniesiony w inne miejsce, a rok później opiekę nad zoo objęły Miejski Komitet Narodowy oraz Wydział edukacji i kultury.

W 1990 roku właścicielem ZOO zostaje Wydział Kultury Władz miejskich Brna. ZOO zostaje także przyjęte do Unii czeskich i słowackich Ogrodów Zoologicznych. Dwa lata później ZOO ponownie zmienia właściciela, tym razem jest to Departament Ochrony Środowiska miasta Brno. Zatwierdzony zostaje również statut ogrodu zoologicznego w Brnie.

W 1997 roku ZOO stało się członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), a w 2000 roku pełnoprawnym członkiem Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA).