Ogród Zooogiczny w Libercu

Godziny otwarcia

  • grudzień - luty: 9:00 - 16:30
  • marzec, listopad: 9:00 - 17:00
  • kwiecień, październik: 9:00 - 18:00
  • czerwiec - sierpień: 9:00 - 19:00

Ceny biletów

Bilety jednorazowe

  • Ulgowy: CZK 120 - bilet ulgowy przysługuje dzieciom od lat trzech, uczniom, studentom, emerytom i rencistom, inwalidzi dorośli
  • Normalny: CZK 160
  • Bezpłatny - dzieci do lat 3

Bilety grupowe i roczne

  • Rodzinny 2+2: CZK 490
  • Rodzinny 2+3: CZK 590

Dane adresowe

Informacje o ZOO

Początki zoo w Brnie sięgają 1935 roku, kiedy to powołano stowarzyszenie na rzecz ZOO w Brnie.

2 lata później otwarto "ZOO corner", jednak został on zlikwidowany przez władze faszystowskie w 1941 roku. Działalność stowarzyszenia została przywrócona w 1945 roku. Przez 2 lata szukano odpowiedniego miejsca pod ZOO. Rozpatrywane były 4 lokalizacje: w Pisárkách, Medlánkách, Králově Poli oraz w Bystrci. Idealnym okazała się ta ostatnia, a konkretnie miejsce Mnisia góra. W XIII wieku znajdował się tutaj feudalny zamek Veveri. W 1948 roku miejsce to przeszło pod kontrolę Ministerstwa Rolnictwa. Rok później opiekę nad miejscem objął Uniwersytet Masaryka w Brnie, które założyło w tym miejscu ogród botaniczny. Po wielu rozmowach stowarzyszenia z reprezentantami Uniwersytetu, w 1949 roku, założono tam również ZOO.

W 1950 roku utworzono Regionalny Komitet Narodowy, który miał za zadanie wybudować ZOO w Brnie. W tym samym roku Mnisia góra została ogłoszona państwowym rezerwatem przyrody. Komitet zmienił swoją nazwę na Ogród Zoologiczny Brno. Oficjalnie ZOO zostało otwarte 30 sierpnia 1953 roku. W 1957 ogród botaniczny został przeniesiony w inne miejsce, a rok później opiekę nad zoo objęły Miejski Komitet Narodowy oraz Wydział edukacji i kultury.

W 1990 roku właścicielem ZOO zostaje Wydział Kultury Władz miejskich Brna. ZOO zostaje także przyjęte do Unii czeskich i słowackich Ogrodów Zoologicznych. Dwa lata później ZOO ponownie zmienia właściciela, tym razem jest to Departament Ochrony Środowiska miasta Brno. Zatwierdzony zostaje również statut ogrodu zoologicznego w Brnie.

W 1997 roku ZOO stało się członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), a w 2000 roku pełnoprawnym członkiem Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA).

Podziel się ze znajomymi

Podziel się opinią z innymi

Komentarze (0)