Wielbłąd Dwugarbny - Camelus Bactrianus

Kategoria zagrożenia gatunku wg Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych

CR, krytycznie zagrożone - najbardziej zagrożone gatunki.

Podstawowe informacje

Najbardziej zauważalną ich cechą są ich dwa garby. Średnia wysokość z garbem wynosi 213 cm (7 stóp).Grube, kudłate, ciemnobrązowe lub beżowe futro, chroni go przed spadkiem temperatury (do nawet -38 stopni C), natomiast latem kiedy temperatura sięga 38 stopni na plus, wielbłąd zrzuca część futra. Posiada dłuższe włosy na szyi, krzaczaste brwi i podwójny rząd rzęs, uszy także pokryte włosami, wszystko po to aby podczas zimnego wiatru, czy wiejącego piasku chronić szczelnie nozdrza i usta.

Występuje w Azji na północ od Himalajów. Wielbłądy dwugarbne zamieszkują suche regiony (wzdłuż rzek w stepie syberyjskim w okresie zimowym), wracają na pustynne tereny na wiosnę. Są roślinożercami, jedzą rośliny suche, kwaśnie i słone. W ekstremalnych warunkach, gdy brakuje pożywienia wielbłąd może zjeść nawet linę, sandały, czy kości. Wielbłąd może żyć kilka dni bez wody, ich garby służą do magazynowania wody, magazynowania tłuszczu na dni, w których o żywność jest ciężko. Garb może pomieścić do 36kg tłuszczu.

Wielbłądy te są aktywne przeważnie w ciągu dnia, żyją samodzielnie lub w niewielkich grupach do 30 osobników. Potrafią również nieźle biegać, do 20km na godzinę.

Zdjęcia

Występowanie na świecie

Występowanie naturalne

Występowanie introdukowane - wprowadzone przez zamierzoną albo niezamierzoną ingerencję człowieka

Występowanie w polskich Ogrodach ZOO