Pantera śnieżna - Uncia uncia

(irbis)

Kategoria zagrożenia gatunku wg Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych

EN, zagrożone - przypisuje się im wysokie ryzyko wymarcia w niedalekiej przyszłości.

Podstawowe informacje

Pantery śnieżne żyją na stepach górskich, zaroślach i lasach iglastych, przeważnie na wysokości od 2200 do 6500 m. W lecie często żerują na alpejskich łąkach i obszarach skalistych, zimą schodzą po zdobycz do lasów na wysokości 1800 i poniżej.

Ich ubarwienie futra od jasnoszarego do ciemnoszarego, cieniowane do białego na brzuchu. Ciało Pantery Śnieżnej pokryte jest w cętki, duże pierścienie otaczające często mniejsze plamy. Futro pantery jest bardzo gęste. Żywi się przeważnie dzikimi owcami, zającami, myszami, sarnami, świstakami i małymi ssakami.

Ciąża trwa około 100 dni, liczba potomstwa to średnio 2 osobniki. Wiek dojrzałości seksualnej osiąga średnio po 730 dniach życia. Ich masa ciała zazwyczaj wynosi od 25 kg do 78 kg. Pantera śnieżna jest strasznie zwinna i zręczna, może wykonać skok na odległość do 10 metrów w poziomie i do 4 metrów w pionie. Głównym zagrożeniem dla pantery śnieżnej są ludzie, polujący dla ich futra.

Pantery są aktywne wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Pantery śnieżne żyją w górach Azji Środkowej, na terenach rozciągających się od północno-zachodnich Chin, w Tybecie i Himalajach. W ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje około 500 sztuk pantery śnieżnej.


Zdjęcia

Występowanie na świecie

Występowanie naturalne

Występowanie introdukowane - wprowadzone przez zamierzoną albo niezamierzoną ingerencję człowieka

Występowanie w polskich Ogrodach ZOO