Osioł Domowy - Equus Asinus

Kategoria zagrożenia gatunku wg Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych

CR, krytycznie zagrożone - najbardziej zagrożone gatunki.

Podstawowe informacje

Osioł przypomina konia, charakteryzuje się dużą głową, długimi uszami i krowim ogonem. Ich ubarwienie jakie możemy spotkać to czerń, biel, odcienie brązu i szarości. Osły należą do zwierząt roślinożernych, duże płaskie zęby przystosowane do rozrywania i żucia roślinności. Głównym pożywieniem jest trawa, lubią też inne krzewy i rośliny pustynne.

Osioł domowy waży około 250kg. Jego długość średnia to 200cm. Okres ciąży trwa około 12 miesięcy, liczba potomstwa 1. Po 5 miesiącach samica kończy karmienie piersią, wiek dojrzałości seksualnej osioł osiąga po 2 latach (samica) i po 2.5 latach (samiec). W niewoli osioł może żyć nawet 45 lat, na wolności znacznie krócej, bo 28 lat. Podróżują w stadach od kilku do nawet 100 osób. Aktywne rano i wieczorem, w porze upału odpoczywają. Osioł ma dobry zmysł słuchu, wzroku i węchu. Udomowione osły można spotkać we wszystkich częściach świata.

Uparty jak osioł – to powiedzenie wzięło się stąd, że osły są zwierzętami bardzo uczulonymi na jakość pokarmu, nie jedzą byle czego, są bardzo uważne.

Zdjęcia

Występowanie na świecie

Występowanie naturalne

Występowanie introdukowane - wprowadzone przez zamierzoną albo niezamierzoną ingerencję człowieka

Występowanie w polskich Ogrodach ZOO