Nosorożec biały - Ceratotherium simum

Kategoria zagrożenia gatunku wg Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych

NT, bliskie zagrożenia - gatunki bliskie zaliczenia do kategorii zagrożonych, ale jeszcze się do niej niekwalifikujące.

Podstawowe informacje

Masa Nosorożca Białego: 1440 to 3600 kg. Długość ciała to 330 do 425 cm, wysokość to 150-185 cm. Męskie osobniki są większe od samic. Białe nosorożce są jedne z największych zwierząt lądowych na świecie. Ich ubarwienie jest jasno szare do ciemno żółtego. Mają bardzo mało włosów. Mają dwa rogi, przedni ró często jest dłuższy i osiąga długość około 150cm. Ciąża trwa około 515 dni. Wiek dojrzałości seksualnej osiągają po 1640 dniach od narodzin.

Nosorożec biały aktualnie na wolności żyje już tylko na południu Afryki, w RPA. W północnej części Afryki jest uważany za wyginięty gatunek.Próby jego odtworzenia trwają w sąsiednich krajach, w Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mozambiku, Zambii oraz Kenii.

Żyje na otwartych łąkach, lasach i gęstych trawach oraz w pobliżu jezior i rzek. Ich ulubionym miejscem są płaskie, czasem podmokłe tereny. Białe nosorożce są zwierzętami pastwiskowymi, żywią się przeważnie trawą. Ich budowa szerokich ust i specyficzny ruch głowy, umożliwia im zjadanie ogromnych ilości trawy.

Rogi nosorożca wyceniane są na tysiące dolarów na czarnym rynku. Jest gatunkiem chronionym, można go oglądać w ogrodach zoologicznych na całym świecie.

Zdjęcia

Występowanie na świecie

Występowanie naturalne

Występowanie introdukowane - wprowadzone przez zamierzoną albo niezamierzoną ingerencję człowieka

Występowanie w polskich Ogrodach ZOO